تحلیلگران نسبت به طلا نزولی شده اند، اما سرمایه گذاران خرد همچنان صعودی هستند

طلا در اولین هفته کامل ماه دسامبر، کل رشد اخیر خود را از دست داد. در جمعه قبل کندل ماهانه طلا برای اولین بار در بالای سطح 2000 دلار بسته شد، سپس در شروع هفته‌ای که گذشت طلا توانست خود را به 2150 دلار برساند و یک سقف جدید تاریخی بزند، اما این فلز گرانبها در روزهای بعد به طور پیوسته یک روند نزولی داشت و در انتهای هفته تا سطح 2000 دلار هم رسید.

آخرین نظرسنجی هفتگی طلای کیتکو نیوز نشان می‌دهد که بیشتر سرمایه‌گذاران خرد هنوز انتظار افزایش قیمت طلا در هفته آینده را دارند، در حالی که اکثریت قریب به اتفاق تحلیلگران بازار در کوتاه‌مدت نسبت به طلا نزولی یا خنثی شده‌اند.

مارک لایبویت، ناشر VR Metals/Resource Letter، برای هفته آینده نسبت به طلا از صعودی به خنثی تغییر موضع داده است. وی گفت: «با رشد دلار آمریکا و پس از رالی صعودی دلار در هفته گذشته، فکر می‌کنم باید محتاطانه جلو برویم، بنابراین رأی من فعلاً خنثی است.»

کالین سیزینسکی، استراتژیست ارشد بازار در موسسه مدیریت دارایی SIA، گفت که وی برای هفته آینده نسبت به طلا نزولی است.

او گفت: «واکنش بازار به گزارش NFP روز جمعه و داده‌های تورم دستمزدها، باعث رشد بازده اوراق قرضه خزانه‌داری و دلار آمریکا شدند، و از طرفی دیگر باعث کاهش قیمت طلا شدند. من فکر می‌کنم که فدرال رزرو کمتر از آنچه معامله‌گران خرد امیدوار هستند داویش است که احتمال دارد باعث ادامه اصلاح طلا پس از حرکت شدیداً صعودی در شروع هفته شود.»

جیمز استنلی، استراتژیست ارشد بازار در Forex.com، پیش‌بینی افزایش قیمت طلا در هفته آینده را می‌کند. وی گفت: «فروشندگان طلا امسال به دفعات به دام تله‌های خرسی طلا افتاده‌اند، برگشت قیمت در ابتدای هفته‌ای که گذشت نیز می‌تواند چیزی مشابه یک تله خرسی باشد. اگر کندل هفتگی طلای در زیر سطح 2000 دلار بسته می‌شد شبیه یک کندل برگشتی قوی به نظر می‌رسید. به هر حال مطمئن نیستم که چشم‌انداز ریسک‌ بازار در حال حاضر از برگشت روند و نزولی شدن قیمت طلا پشتیبانی می‌کند. در هفته آینده نیز دو رویداد بسیار مهم و تأثیرگذار بر طلا منتشر خواهند شد، گزارش CPI و نشست FOMC، بنابراین شرایط می‌تواند به سرعت تغییر کنند.»

استنلی گفت: «تاکنون شاهد حضور خریداران و حمایت از قیمت طلا در سطوح نزدیک به 2000 دلار بوده‌ایم، حتی بعد از برگشت شدید قیمت در ابتدای هفته حضور خریداران کاملاً واضح بود.»

آدریان دی، رئیس موسسه مدیریت دارایی آدریان دی، موضع خود را در مورد این فلز گرانبها از خنثی به نزولی تغییر داده است. او گفت: «اگرچه چشم‌انداز بلندمدت بنیادی برای طلا بسیار مثبت است، اما همانطور که در هفته گذشته گفتم، طلا پس از یک رالی قوی، در برابر اخبار بد آسیب‌پذیر می‌شود. و به نظر می‌رسد که ما این خبر بد را با گزارش بهتر از حد انتظار اشتغال آمریکا (NFP) دریافت کرده‌ایم. این گزارش، خوش‌بینی سایر داده‌ها و گزارش‌های اقتصادی اخیر را از بین می‌برد و انتظارات برای کاهش زودتر نرخ بهره را کمرنگ می‌کند.»

آقای دی گفت که کاهش بیشتر قیمت طلا را پیش‌بینی می‌کند. او گفت: «طلا به راحتی می‌تواند به زیر سطح 2000 دلار بازگردد و به نزدیک حمایت 1975 دلار برسد. با این حال، فرضیه بنیادی فعلی این است که فدرال رزرو و سایر بانک‌های مرکزی در مواجهه با اقتصادهای رو به زوال و بدهی‌های سنگین و غیرقابل مدیریت و در حالی که با یک تورم سرسخت مواجه هستند، چرخه انقباضی را متوقف خواهند کرد. این سناریو برای طلا بسیار صعودی است.»

این هفته، 15 تحلیلگر وال استریت در نظرسنجی هفتگی طلای کیتکو نیوز شرکت کردند و تنها 3 تحلیلگر معادل 20 درصد انتظار دارند هفته آینده قیمت طلا افزایش یابد. 8 تحلیلگر معادل 53 درصد کاهش قیمت طلا را پیش‌بینی کرده‌اند، و 4 تحلیلگر معادل 27 درصد نسبت به طلا در هفته آینده خنثی هستند.

در همین حال، 729 نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکو شرکت کردند و فعالان بازار با وجود کاهش قیمت طلا در هفته‌ای که گذشت، چشم‌انداز صعودی خود را برای هفته آینده حفظ کرده‌اند. 428 نفر معادل 59 درصد به دنبال افزایش قیمت طلا در هفته آینده هستند. 167 نفر معادل 23 درصد انتظار کاهش قیمت طلا را دارند، و نهایتاً 134 نفر معادل 18 درصد نسبت به چشم‌انداز کوتاه‌مدت این فلز گرانبها خنثی هستند.